Рішення виконавчого комітету Чорноморської сільської ради від 28.08.2025 № 90 "Про схвалення прогнозу бюджету Чорноморської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки"
|
ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ
|
|
|
Р І Ш Е Н Н Я
|
|
|
28 серпня 2025 року № 90 |
Про схвалення прогнозу бюджету Чорноморської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки
Відповідно до статті 751 Бюджетного кодексу України, враховуючи наказ Міністерства фінансів України від 02 червня 2021 року № 314 «Про затвердження Типової форми прогнозу місцевих бюджетів та Інструкції щодо його складання (зі змінами), керуючись підпунктом 1 пункту «а» статті 28, пунктом 1 частини другої статті 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет Чорноморської сільської ради
ВИРІШИВ:
- Схвалити прогноз бюджету Чорноморської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки (додається).
2. Контроль за виконанням рішення залишаю за собою.
Сільський голова Андрій ДМИТРЕНКО
СХВАЛЕНО
Рішення виконавчого комітету Чорноморської сільської ради
28 серпня 2025 р. № 90
Прогноз бюджету
Чорноморської сільської територіальної громади
на 2026–2028 роки
14518000000
(код бюджету)
РОЗДІЛ I
«Загальна частина»
Прогноз бюджету Чорноморської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки (далі – Прогноз) визначає основні напрями дій в середньостроковій перспективі, які сприятимуть досягненню довгострокових стратегічний цілей.
Прогноз розроблено відповідно до вимог Бюджетного та Податкового кодексів України, постанови Кабінету Міністрів України від 27 червня 2025 року № 774 «Про схвалення Бюджетної декларації на 2026-2028 роки», постанови Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2025 року № 946 «Про схвалення Прогнозу економічного і соціального розвитку України на 2026-2028 роки», наказу Міністерства фінансів України № 314 від 02.06.2021 року “Про затвердження типової форми прогнозу місцевого бюджету та Інструкції до його складання” (Редакція станом на 27.05.2025) та № 271 від 23.05.2025 року “ Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації середньострокового бюджетного планування на місцевому рівні ”, інших законодавчих актів, інструктивних матеріалів, що стосуються місцевих бюджетів та міжбюджетних трансфертів, основних показників економічного та соціального розвитку Чорноморської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки, інших регіональних/сільських програм, статистичної інформації.
Прогноз є стратегічним документом планування показників бюджету громади на середньостроковий період і основою для складання проєкту бюджету на 2026 рік. Основними принципами, на яких базується середньострокове бюджетне прогнозування: забезпечення збалансованості, обґрунтованості, ефективності та результативності. Під час реалізації прогнозу очікується, що бюджетні нововведення сприятимуть створенню реального підґрунтя для виконання сільською радою своїх повноважень в частині надання якісних суспільних послуг та ефективному функціонуванню бюджетної системи.
Метою прогнозу бюджету Чорноморської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки є створення дієвого механізму управління бюджетним процесом, встановлення взаємозв’язку між стратегічними цілями та можливостями бюджету у середньостроковій перспективі, забезпечення прозорості, передбачуваності та послідовності бюджетної політики на місцевому рівні.
Основними завданнями Прогнозу є:
- забезпечення виконання доходної частини бюджету Чорноморської сільської територіальної громади відповідно до показників, затверджених сільською радою;
- вжиття заходів до залучення додаткових надходжень до бюджету Чорноморської сільської територіальної громади, зокрема, шляхом забезпечення ефективного управління об’єктами комунальної власності та земельними ресурсами;
- забезпечення оптимального податкового навантаження та виконання гарантованих державою соціальних зобов’язань;
- підвищення ефективності та результативності управління бюджетними коштами, в тому числі шляхом застосування дієвих методів економії бюджетних коштів;
- підвищення рівня доступності та якості публічних послуг;
- забезпечення стабільного функціонування бюджетних установ та виконання заходів, передбачених регіональними/селищними програмами;
- формування доступної та якісної освіти, що відповідає вимогам суспільства;
- запровадження дієвих заходів з енергозбереження;
- посилення бюджетної дисципліни та контролю за використанням бюджетних коштів, підвищення рівня учасників бюджетного процесу.
Основними цілями бюджетної політики на 2026-2028 роках є:
- забезпечення надходжень до бюджету Чорноморської сільської територіальної громади з урахуванням позитивної динаміки у порівнянні з попередніми роками;
- підвищення прозорості та ефективності управління бюджетними коштами шляхом використання елементів програмно-цільового методу планування і виконання місцевих бюджетів;
- забезпечення у повному обсязі проведення видатків на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати, інших соціальних виплат, а також розрахунків за енергоносії та комунальні послуги;
- здійснення видатків бюджету відповідно до соціальних стандартів;
- становлення сучасної системи надання послуг;
- визначення резервів росту доходів бюджету сільської територіальної громади.
Основними результатами, яких планується досягти, є: формування сприятливого економічного середовища, забезпечення збалансованості та стабільного функціонування бюджетної системи громади, виконання гарантованих державою соціальних зобов’язань, встановлення взаємозв’язку між соціально-економічними цілями розвитку регіону і можливостями бюджету, забезпечення ефективної взаємодії між сільською радою, державними органами, приватними суб’єктами господарювання, інститутами громадського суспільства для забезпечення успішної реалізації проєктів, спрямованих на розвиток місцевої інфраструктури, підвищення якості життя населення, покращення стану навколишнього природного середовища.
Можливими ризиками невиконання прогнозних показників бюджету Чорноморської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки можуть стати продовження строку дії воєнного стану в Україні, зміни в економічному середовищі, які будуть залежати від наслідків поширення гострої респіраторної хвороби COVID – 19, невідповідності основних прогнозних показників економічного і соціального розвитку показникам, врахованим під час формування прогнозу (підвищення рівня інфляції, зростання тарифів на оплату комунальних послуг та енергоносіїв), зменшення обсягів міжбюджетних трансфертів з інших бюджетів, доведених для врахування до прогнозу.
Фінансово-економічне обґрунтування основних прогнозних показників економічного і соціального розвитку Чорноморської сільської територіальної громади викладені у додатках 1-11 до Прогнозу бюджету Чорноморської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки.
РОЗДІЛ II
«Основні прогнозні показники економічного та соціального розвитку»
Громада налічує 13 населених пунктів, згідно статистичних даних наявне населення складає станом на 01.05.2025 – 4 900 осіб.
Чорноморська сільська територіальна громада має сільськогосподарське спрямування. Основною галуззю за обсягами виробництва та по зайнятості трудових ресурсів є сільське господарство.
Чорноморська сільська рада розташована у зоні недостатнього зволоження і є територією ризикованого землеробства, тому результати роботи сільськогосподарської галузі напряму залежать від кліматичних умов.
Основні напрямки сільського господарства:
- рослинництво (зернове виробництво, вирощування технічних культур, садівництво, виноградарство);
- тваринництво (велика рогата худоба, свині, вівці);
В аграрному секторі району використовується 19 071,1566 га ріллі, на яких ведуть товарне виробництво сільськогосподарської продукції підприємства різних організаційно-правових форм господарювання.
Основною промисловою продукцією Чорноморської сільської територіальної громади є:
- зернові та технічні культури;
- морські молюски;
- продукція виноробства;
- м’ясо.
На території громади у 2025 році в сільськогосподарському виробництві провадять свою діяльність 48 сільськогосподарських підприємств та фермерських господарств, 282 фізичні особи-підприємці та інші суб’єкти господарювання, які здійснюють господарську діяльність, пов’язану з вирощування сільськогосподарських культур та багаторічних насаджень, виробництвом, зберіганням та обігом продукції рослинного походження.
Промисловість громади представлена підприємствами з виробництва виноробної продукції та електричної енергії.
Основні промислові підприємства громади:
|
№ |
Назва підприємства |
Основна продукція |
|
1. |
Асоціація «Вітропарки України» |
Електрична енергія |
|
2. |
Філія ДП НВКГ "ЗОРЯ" - "МАШПРОЕКТ" |
Дослідно-промислова експлуатація |
|
3. |
ТОВ «Бейкуш Вайнери» |
Вино |
У 2025 році пріоритетними залишаються питання розширення та збереження існуючої торговельної мережі, ресторанного господарства та побутового обслуговування.
На території району провадять торгівельну діяльність 16 торгових точок, додатково на літній період в зоні рекреації відкриваються ще 22 торгові точки. Послуги громадського харчування надають 3 об’єкти та 5 працюють лише у літній період.
Відповідно до моніторингу цінової ситуації в районі, середні ціни на основні продовольчі товари по району не перевищують граничних показників цін по області, роздрібна торгівельна мережа району забезпечена повним асортиментом основних продовольчих товарів та хліба сортів масового вжитку в обсягах, необхідних для повного задоволення попиту населення.
Питання цінової ситуації на продовольчому ринку в районі моніториться комісією по контролю за якістю надання послуг торгівельними об’єктами, створених при Чорноморській сільській раді. Разом з тим, в умовах відміни застосування регулювання цін з боку держави в окремих випадках виникають ситуації з значним перевищенням цін. І така ситуація виникає в малонаселених селах, в яких торгівельне обслуговування населення обмежене в виборі асортименту.
Пріоритетними напрямками інвестування на території громади є вітроенергетика та сільське господарство.
Основними інвесторами в районі є асоціація «Вітропарки України» та сільгосппідприємства.
На території Чорноморської СТГ здійснює діяльність Асоціація «Вітропарки України». Так, в додаток до вже існуючих 17 одиниць вітроустановок.
Відновлена робота сімейної виноробні ТОВ «Бейкуш Вайнери», потужністю до 1,0 тис пляшок на добу, працевлаштовані 11 осіб.
Прогноз економічного і соціального розвитку Чорноморської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки враховує соціально-економічну політику Уряду щодо істотного скорочення функцій адміністративного регулювання економіки, запровадження прозорих і єдиних правил для суб’єктів економічної діяльності; активізації процесів модернізації виробництва, створення сприятливих умов для залучення інвестицій.
Основними цілями та пріоритетами соціально-економічного розвитку Чорноморської сільської територіальної громади є: збільшення обсягу виробництва та реалізації сільськогосподарської продукції, зменшення рівня тіньової економіки, підвищення рівня доступності та якості публічних послуг, залучення інвестицій в економіку громади, забезпечення стабільної роботи систем життєдіяльності громади та покращення якості життя населення; створення привабливого інвестиційного середовища, підтримка ініціатив громадян, які беруть активну участь повсякденному житті громади, покращення благоустрою населених пунктів громади, покращення матеріально-технічної бази бюджетних установ, забезпечення більш здорового способу життя у активній громаді шляхом широкого залучення мешканців до участі у спортивних та оздоровчих заходах, оптимізація закладів бюджетної сфери, підвищення якості та збільшення різноманіття культурних послуг.
Демографічна ситуація у середньостроковій перспективі в громаді, як і в Україні, залишається досить складною на тлі негативного впливу повномасштабного вторгнення російської федерації та характеризується подальшим поступовим зниженням загальної кількості населення.
Підвищення фонду оплати праці та відповідно середньомісячної номінальної заробітної плати штатних працівників до попереднього періоду прогнозується у 2026 році – 8,6%, 2027 році – 7,9%, 2028 році – 7,3%.
Показники, визначені Бюджетною декларацією, які враховано при складанні Прогнозу:
грн.
|
Прожитковий мінімум |
2026 рік |
2027 рік |
2028 рік |
|
на одну особу |
3171 |
3358 |
3536 |
|
для дітей віком до 6 років |
2783 |
2947 |
3103 |
|
для дітей віком від 6 до 18 років |
3471 |
3676 |
3871 |
|
для працездатних осіб |
3288 |
3482 |
3667 |
|
для осіб, які втратили працездатність |
2564 |
2715 |
2859 |
Розділ III
«Загальні показники бюджету»
Враховуючи тимчасове призупинення статті 75-1 Бюджетного кодексу України, а саме до 01 січня 2025 року, по бюджету Чорноморської сільської територіальної громади прогноз у попередньому році не розроблявся та відповідно не схвалювався.
Прогноз включає показники бюджету сільської територіальної громади за основними видами доходів, видатків та надання кредитів, фінансування, взаємовідносини з бюджетами інших рівнів.
Зазначені показники є основою для складання головними розпорядниками бюджетних коштів планів своєї діяльності, місцевих програм та формування показників проєкту бюджету сільської територіальної громади на 2026 рік. Прогноз бюджету на середньостроковий період сформовано на основі стратегічних, програмних документів країни та територіальної громади, положень та показників, визначених на відповідні бюджетні періоди, з урахуванням податкового потенціалу громади, обґрунтованості розподілу фінансового ресурсу за напрямами використання, збалансованості показників.
Дохідна частина сільського бюджету (з міжбюджетними трансфертами) на 2026 рік прогнозується в сумі 122 826 415 грн., у тому числі доходи загального фонду – 122 676 415 грн. та доходи спеціального фонду – 150 000 грн., видаткова частина сільського бюджету прогнозується в сумі 122 826 415 грн., у тому числі видатки загального фонду – 122 676 415 грн. та видатки спеціального фонду – 150 000 грн. На 2027 рік дохідна частина сільського бюджету (з міжбюджетними трансфертами) прогнозується в сумі 127 446 198 грн., у тому числі доходи загального фонду – 127 296 198 грн. та доходи спеціального фонду – 150 000 грн., видаткова частина сільського бюджету прогнозується в сумі 127 446 198 грн., у тому числі видатки загального фонду – 127 296 198 грн. та видатки спеціального фонду – 150 000 грн. На 2028 рік дохідна частина сільського бюджету (з міжбюджетними трансфертами) прогнозується в сумі 162 353 311 грн., у тому числі доходи загального фонду – 162 203 311 грн. та доходи спеціального фонду – 150 000 грн., видаткова частина сільського бюджету прогнозується в сумі 162 353 311 грн., у тому числі видатки загального фонду – 162 203 311 грн. та видатки спеціального фонду – 150 000 грн.
Загальні показники бюджету Чорноморської сільської територіальної громади на 2026 – 2028 роки наведено у додатку 1 до Прогнозу.
Виконання прогнозних показників бюджету в середньостроковому періоді дозволить:
- реалізувати цілі державної політики та місцевого розвитку, включаючи покращення якості надання публічних послуг та комфорності проживання жителів громади;
- впровадити соціальні стандарти;
- забезпечити передбачуваність та послідовність бюджетної політики, узгодження таких прогнозів із середньостроковими програмами соціально-економічного розвитку громади;
- забезпечити оптимальне податкове навантаження та виконання гарантованих державою соціальних зобов’язань;
- підвищити ефективність та результативність управління бюджетними коштами, в тому числі шляхом застосування дієвих методів економії бюджетних коштів;
- забезпечити стабільне функціонування бюджетних установ та виконання заходів, передбачених регіональними/сільськими програмами.
Розділ IV
«Показники доходів бюджету»
Прогноз дохідної частини бюджету сформовано з урахуванням вимог чинного Податкового та Бюджетного кодексів України, інших законодавчих актів, що впливають на показники бюджету територіальної громади та міжбюджетних трансфертів.
Стратегічними цілями податкової політики в середньостроковому періоді є:
- підвищення якості адміністрування місцевих податків та зборів;
- ефективне акумулювання ресурсів, необхідних для виконання сільською радою функцій і повноважень;
- сприяння економічному та інвестиційному розвитку громади;
- активізація податкового потенціалу громади.
Прогнозні показники доходів бюджету сформовано з урахуванням існуючої податкової бази сільської територіальної громади та реалізації пріоритетних завдань із розширення її потенціалу.
Показники доходів бюджету наведені в додатку 2 до прогнозу бюджету. Так, обсяг доходів бюджету у 2026 році складає – 122 826 415 грн., у 2027 році –127 446 198 грн., у 2028 році – 162 353 311 грн.
Відповідно до статті 13 Бюджетного кодексу України дохідна частина бюджету громади складається із загального та спеціального фондів, а також трансфертів з державного та обласного бюджету.
Джерела формування дохідної частини загального фонду бюджету селищної територіальної громади визначено відповідно до ст. 64, 69-1 , 97, 101, 103-2 , Бюджетного кодексу України.
В структурі доходів, які акумулюються на території громади (без урахування міжбюджетних трансфертів), найбільшу питому вагу мають:
- податок на майно - 36,2%;
-податок та збір на доходи фізичних осіб – 35,4 %;
- єдиний податок – 27,3 %;
Джерела формування дохідної частини спеціального фонду бюджету громади визначено відповідно до ст. 69-1 Бюджетного кодексу України (зі змінами).
Джерелом наповнення спеціального фонду є власні надходження бюджетних установ, у 2026 році – 150 000 грн., у 2027 році – 150 000 грн., у 2028 році – 150 000 грн.
Значну питому вагу у структурі доходів бюджету складають міжбюджетні трансферти з державного та обласного бюджетів – у 2026 році – 26,3%, у 2027 році – 27,9%, у 2028 році – 15,7%. Водночас, питома вага має тенденцію до збільшення.
Основними трансфертами з державного бюджету є освітня субвенція 67,99%, базова дотація – 32,01%.
Міжбюджетні трансферти з державного бюджету в середньостроковому періоді зазнають суттєвих змін, що пов’язано з продовженням реалізації реформ у сфері публічних фінансів та у соціально-економічних галузях країни.
З урахуванням прогнозу основних макроекономічних показників економічного та соціального розвитку країни, динаміки бази оподаткування, ефективності податкового адміністрування, загальні показники доходів бюджету Чорноморської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки зростають.
Загальні показники доходів бюджету Чорноморської сільської територіальної громади у 2026-2028 роках (грн.)
|
Найменування показника |
2026 рік |
2027 рік |
2028 рік |
||||||||
|
прогноз |
Відхилення до попереднього року |
прогноз
|
Відхилення до попереднього року |
прогноз |
Відхилення до попереднього року |
|
|||||
|
+/- |
% |
|
+/- |
% |
|
+/- |
% |
|
|||
|
Всього по бюджету СТГ: |
122 826 415 |
28 834 752 |
123,5 |
127 446 198 |
4 619 783 |
103,8 |
162 353 311 |
34 907 113 |
121,5 |
|
|
|
Загальний фонд |
122 676 415 |
28 924 900 |
130,9 |
127 296 198 |
4 619 783 |
103,8 |
162 203 311 |
34 907 113 |
127,4 |
|
|
|
Спеціальний фонд |
150 000 |
-90 148 |
37,5 |
150 000 |
0 |
0 |
150 000 |
0 |
0 |
|
|
Показники трансфертів з інших місцевих бюджетів та їх характеристика наведено у розділі VIII «Взаємовідносини бюджету з іншими місцевими бюджетами» та додатку 10 до цього прогнозу.
Розділ V
«Показники фінансування бюджету, показники місцевого боргу, гарантованого територіальною громадою боргу та надання місцевих гарантій»
Показники фінансування бюджету сільської територіальної громади на 2026-2028 роки наведено у додатку 3 до цього прогнозу. З урахуванням чинного бюджетного законодавства по бюджету громади відсутні показники місцевого боргу та місцевих гарантів, відповідно додатки 4, 5 до прогнозу - відсутні.
Прогноз бюджету територіальної громади на середньостроковий період є збалансованим та бездефіцитним. Показники забезпечують у межах фінансового ресурсу громади проведення розрахунків за соціально – захищеними статтями видатків, враховують необхідні поточні видатки для функціонування бюджетних установ, об’єктів соціального значення, заходів на виконання сільських програм.
Розділ VI
«Показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету»
Під час формування видаткової частини бюджету Чорноморської сільської територіальної громади у середньостроковому періоді основним прагненням є досягнення цілей місцевої політики в межах ресурсних можливостей бюджету територіальної громади, спрямовування коштів на заходи відповідно до їх пріоритетності та актуальності, а також з урахуванням економного використання коштів за діючими бюджетними програмами. Прогнозні показники видатків та кредитування бюджету Чорноморської сільської територіальної громади на 2026 – 2028 роки відображені на підставі поданих головними розпорядниками коштів пропозицій до Прогнозу, а саме:
- граничні показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету головним розпорядникам коштів – додаток 6;
- граничні показники видатків бюджету за Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету – додаток 7.
В процесі формування видаткової частини бюджету враховані прогнозні розміри мінімальної заробітної плати та посадового окладу працівника першого тарифного розряду Єдиної тарифної сітки на 2026-2028 роки відповідно до Бюджетної декларації, схваленої Кабінетом Міністрів України 27 червня 2025 року:
|
|
Мінімальна заробітна плата |
Посадовий оклад працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки |
||
|
грн |
темпи приросту, % |
грн |
темпи приросту, % |
|
|
з 01 січня 2025 року |
8000 |
|
3195
|
|
|
з 01 січня 2026 року |
8688 |
8,6 |
3470 |
8,6 |
|
з 01 січня 2027 року |
9374 |
7,9 |
3744 |
7,9 |
|
з 01 січня 2028 року |
10059 |
7,3 |
4018 |
7,3 |
В першу чергу при формуванні видаткової частини прогнозу бюджету враховано вимоги статті 77 Бюджетного кодексу України щодо забезпечення потреби в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати, на проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв'язку, які споживаються бюджетними установами. Враховані також обсяги видатків, необхідні для забезпечення стабільної роботи установ та закладів соціально – культурної сфери, надання соціальних гарантій для мало-захищених категорій громадян, підвищення якості надання житлово-комунальних послуг та покращення стану благоустрою населених пунктів громади.
Основним завданням бюджетної політики на місцевому рівні на 2026-2028 роки залишатиметься забезпечення стабільності, результативності, стійкості та збалансованості бюджету територіальної громади, ефективне використання бюджетних коштів в умовах обмеженості бюджетних ресурсів. Фінансування видатків бюджету Чорноморської сільської територіальної громади, сільських програм на період до 2028 року здійснюватиметься в рамках економії бюджетних коштів. В цих умовах визначальним стане підвищення ефективності видатків, що відбуватиметься на основі їх пріоритетності та оцінки ступеня досягнення очікуваних результатів.
Державне управління
Надані законодавством повноваження у сфері державного управління реалізовуються через 2 головних розпорядників коштів (Чорноморська сільська рада, фінансовий відділ Чорноморської сільської ради), представлені виконавчими органами із загальною чисельністю 33,75 штатних одиниць станом на 01.07.2025 року.
Метою діяльності є організаційне, інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення функціонування органів місцевого самоврядування, керівництво та управління виконавчими органами у відповідних сферах для ефективного представлення інтересів територіальної громади та здійснення від її імені та в її інтересах функцій і повноважень місцевого самоврядування, визначених Конституцією та законами України.
Пріоритетним напрямком у сфері державного управління є надання апаратом та виконавчими органами сільської ради високоякісних і доступних адміністративних, соціальних та інших послуг населенню, налагодження ефективного діалогу виконавчих органів з організаціями громадянського суспільства, забезпечення участі громадськості у реалізації регіональної політики та розв’язанні питань місцевого значення.
У 2026-2028 роках передбачається здійснити такі заходи:
- посилення правової, організаційної та матеріальної спроможності громади;
- створення прозорої системи прийняття рішень сільською радою, підвищення рівня довіри до місцевої влади;
- створення належних умов для реалізації громадою прав і повноважень, визначених чинним законодавством України;
- забезпечення принципу прозорості та ефективності у діяльності виконавчих органів сільської ради;
- висвітлення діяльності сільської ради в засобах масової інформації.
Для здійснення запланованих заходів прогнозом місцевого бюджету передбачено видатки на 2026-2028 роки на суму - 35 488 684 грн.
Освіта
Пріоритетом розвитку громади в галузі освіти є реалізація права кожного громадянина на освіту, забезпечення якісної, сучасної та доступної освіти. В умовах розроблення на державному рівні подальших кроків реформування галузі «Освіта» та запровадження на місцевому рівні системи її модернізації. Пріоритетними завданнями розвитку галузі на 2026–2028 роки є посилення відповідальності навчальних закладів за якість надання освітніх послуг, запровадження ефективної системи інклюзивної освіти в навчальних закладах громади, удосконалення методичного та кадрового забезпечення інклюзивної освіти, використання результатів сучасних досліджень та кращих практик в реалізації інклюзивної моделі навчання, розбудова Нової української школи, командний підхід у вихованні та навчанні дітей, який передбачає залучення педагогів, батьків, спеціалістів, розвиток і підтримка системи роботи з обдарованою і талановитою молоддю, різнобічний розвиток індивідуальності дитини, її задатків і здібностей, створення належних умов для здобуття високоякісної освіти дітьми-сиротами, дітьми, позбавленими батьківського піклування, та дітьми, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, соціальної адаптації, надання навчальним закладам більшої економічної самостійності з метою раціонального поєднання та ефективного використання бюджетних ресурсів.
Граничні показники видатків по галузі освіта бюджету Чорноморської сільської територіальної громади: на 2026 рік – 48 306 779 грн., у тому числі: загальний фонд – 48 306 779 грн., спеціальний фонд – 0 грн.; на 2027 рік – 50 517 485 грн., у тому числі: загальний фонд – 50 517 485 грн., спеціальний фонд – 0 грн.; на 2028 рік – 52 911 344 грн., у тому числі: загальний фонд – 52 911 344 грн., по спеціальний фонд – 0 грн.
Соціальний захист та соціальне забезпечення
Пріоритетними напрямами у сфері соціального захисту та соціального забезпечення на 2026-2028 роки є посилення адресної соціальної підтримки для підвищення ефективності використання бюджетних коштів та їх спрямування соціально вразливим верствам населення.
За рахунок коштів бюджету сільської територіальної громади у середньостроковому періоді планується утримувати центр надання соціальних послуг Чорноморської сільської ради та виконання заходів сільської програми «Турбота» Чорноморської сільської територіальної громади на 2021-2025 роки, яку буде оновлено на 2026-2030 роки.
Для здійснення запланованих заходів прогнозуються видатки: на 2026 рік – 7 460 088 грн., на 2027 рік – 7 729 207 грн., на 2028 рік – 7 997 774 грн. (згідно з додатком 7 до цього прогнозу).
Основними завданнями на 2026-2028 роки є:
- надання соціальних послуг, зокрема стаціонарного догляду, догляду вдома, денного догляду громадянам похилого віку, особам з інвалідністю у центрі надання соціальних послуг;
- подальше впровадження принципу адресності для всіх видів соціальної підтримки для ветеранів війни, учасників бойових дій, осіб, постраждалих внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС, інших пільгових категорій громадян та соціально вразливих категорій населення;
- збільшення розмірів державних соціальних гарантій з урахуванням реальних можливостей бюджету;
- подальше впровадження принципу адресності для всіх видів соціальної підтримки мало-захищених верст населення;
- прозорість та доступність в отриманні соціальної підтримки;
Основні результати, яких планується досягти є створення доступного середовища, що сприятиме зростанню рівня та якості життя цих верств населення, поліпшення стану соціальної захищеності населення.
Культура і мистецтво
Головними пріоритетами в галузі культури та мистецтва є забезпечення на території громади реалізації державної політики у сфері культури і мистецтва, бібліотечної політики, реалізація прав громадян на свободу літературної та художньої творчості, вільного розвитку культурно-мистецьких процесів, доступності всіх видів культурних послуг для кожного. Передбачаються у 2026–2028 роках проведення заходів, а саме зміцнення матеріально-технічної бази закладів культури, проведення конкурсів, фестивалів, виставок, зміцнення кадрового потенціалу працівників галузі «Культура і мистецтво» громади шляхом підвищення їх фахового рівня та проведення інноваційних семінарів, курсів підвищення кваліфікації, поповнення бібліотечних фондів.
Очікувані результати, які планується досягти є створення умов для задоволення культурних потреб населення громади, творчого розвитку, естетичного виховання громадян, формуванню гармонійного культурного середовища, збільшення чисельності населення, охопленого культурнодозвіллєвою діяльністю, бібліотечним обслуговуванням, збереження, розвиток та вивчення національної культурної спадщини, поповнення та оновлення бібліотечних фондів, надання якісних культурно-мистецьких послуг.
Граничні показники видатків по галузі культура та мистецтво бюджету Чорноморської сільської територіальної громади є: у 2026 році – 4 602 673 грн., у 2027 році – 4 820 291 грн., у 2028 році – 5 037 566 грн.
Прогнозні показники видатків бюджету у сфері культури сформовані з урахуванням необхідності створення оптимальних умов для розвитку культури в громаді, організації змістовного дозвілля в населених пунктах територіальної громади. Реалізація послуг в галузі культури буде здійснюватися через існуючу мережу закладів, яка включає: 4 бібліотеки, 1 музей історії села Кам’янка, 7 клубних закладів, загальною штатною чисельністю 17,5 одиниць.
Житлово-комунальне господарство
Пріоритетними питаннями розвитку житлово-комунального господарства громади на 2026-2028 роки є підвищення якості надання житлово-комунальних послуг та покращення стану благоустрою населених пунктів громади. Основні цілі місцевої політики у цій сфері полягають в організації благоустрою населених пунктів (в тому числі забезпечення заробітною платою з нарахуваннями працівників з благоустрою), збереження та утримання на належному рівні зелених зон громади, кладовищ, зон відпочинку, прибережної смуги, озеленення, створення місць відпочинку, додержання норм і правил шляхом очищення територій від побутового та іншого сміття, підтримання в належному стані очисних споруд; підвищення якості та надійності системи вуличного освітлення, належне утримання об’єктів комунальної власності, проведення поточних та капітальних ремонтів доріг, тротуарів, придбання та встановлення дитячих/спортивних майданчиків, підвищення безпеки дорожнього руху.
Показниками досягнення цілей є охоплення прибирання всієї площі території громади, збільшення питомої ваги площі оновлених газонів, видалення сухостійних дерев, обслуговування мереж вуличного освітлення тощо.
Граничні показники видатків по галузі житлово-комунальне господарство бюджету Чорноморської сільської територіальної громади є: у 2026 році – 24 393 837 грн., у 2027 році – 25 459 850 грн., у 2028 році – 26 524 174.
Економічна діяльність
Пріоритетами у галузі економічної діяльності у прогнозному періоді − поліпшення наявних об’єктів для потреб економічного розвитку і підвищення якості життя громадян.
Прогнозується бюджетом сільської територіальної громади у 2026-2028 роках здійснення таких заходів як: проведення поточного ремонту на об’єктах, що знаходяться в комунальній власності громади.
Граничні показники видатків по галузі економічна діяльність бюджету Чорноморської сільської територіальної громади є: у 2026 році – 25 300 000 грн., у 2027 році – 25 300 000 грн., у 2028 році – 25 300 000 грн.
Інша діяльність
Пріоритетом розвитку галузі є запобігання надзвичайним ситуаціям, ефективне реагування на них, забезпечення збереження життя і здоров’я людей.
Резервний фонд бюджету формується для здійснення непередбачених видатків, що не мають постійного характеру тому такі видатки не можуть бути передбачені під час складання проєкту бюджету.
Граничні показники кредитування бюджету за Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету на 2026 – 2028 роки – відсутні, у зв’язку з цим додаток 8 до Прогнозу не додається.
Розділ VII
«Бюджет розвитку»
З урахуванням наданих пропозицій головними розпорядниками коштів до проєкту прогнозу, показники надходжень та витрат бюджету розвитку на 2026-2028 роки (додаток 9 до цього прогнозу) не планувались, у тому числі не передбачається передача коштів, що передаються із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду).
Капітальні трансферти з інших бюджетів на 2026-2028 роки не плануються.
Видатки на виконання інвестиційних проєктів не прогнозуються у зв’язку з відсутністю розроблених середньострокових інвестиційних проєктів, відповідно додаток 9 до цього прогнозу - відсутній.
Розділ VIII
«Взаємовідносини бюджету з іншими бюджетами»
Обсяги міжбюджетних трансфертів з державного бюджету до бюджету Чорноморської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки (освітня субвенція та базова дотація) передбачаються згідно з розрахунками Міністерства фінансів України.
Обсяг освітньої субвенції передбачається на 2026 рік у сумі 21 886 грн. (на 9,5% більше ніж у 2025 році), на 2027 рік – 23 614 200 грн. (на 7,9% більше ніж у 2026 році ), на 2028 рік – 25 342 400 грн. (на 7,3% більше ніж у 2027 році). Ріст пояснюється зростанням соціальних стандартів.
Обсяг базової дотації передбачається на 2026 рік в сумі 10 305 700 грн. (на 35,5 % менше ніж у 2025 році), на 2028 рік – 11 839 400 грн. (на 14,9% більше ніж у 2026 році ), на 2028 рік – 0 грн. (на 2028 рік передбачено реверсну дотацію).
Передбачається обсяг субвенцій з обласного бюджету Миколаївської області, які мають соціальне спрямування на 2026 рік – 78 652 грн., на 2027 рік – 79 477 грн., на 2028 рік – 80 176 грн., у тому числі:
- для надання щомісячної матеріальної допомоги дітям військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань, у тому числі добровольчих, які загинули, пропали безвісти або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних при виконанні службових обов’язків на тимчасово окупованій території АР Крим, м. Севастополя, під час участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, та дітям працівників структурних підрозділів Миколаївської області військової адміністрації, Миколаївської обласної ради, Комунального підприємства «Миколаївська обласна варта», які загинули 29 березня 2022 року внаслідок ракетного обстрілу адміністративної будівлі Миколаївської обласної ради за адресою: м. Миколаїв, вул. Адміральська,22;
- для надання матеріальної допомоги сім'ям загиблих та померлих учасників бойових дій на території інших країн, особам з інвалідністю внаслідок війни на території інших країн;
- на пільгове медичне обслуговування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- на відшкодування витрат на поховання учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни;
- на окремі заходи щодо соціального захисту осіб з інвалідністю (грошова компенсація на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування, встановлення телефонів особам з інвалідністю І та ІІ групи).
Показники міжбюджетних трансфертів з інших бюджетів для бюджету Чорноморської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки наведені у додатку 10 до цього прогнозу.
У прогнозі на 2028 рік передбачається надання реверсної дотації у сумі 30 127 800 грн. згідно додатку 2 до Бюджетної декларації на 2026-2028 роки схваленої постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2025 року № 774 (додаток 7 до цього прогнозу).
Передбачається надання субвенції з бюджету Чорноморської сільської територіальної громади до бюджету Очаківської міської територіальної громади для закладів охорони здоров’я у 2026 році –1 561 127 грн., у 2027 році – 1 653 233 грн., у 2028 році – 1 740 854 грн. на покриття вартості комунальних послуг та енергоносіїв та на виконання заходів Програми розвитку первинної медичної допомоги по Чорноморській сільській територіальній громаді на 2024 – 2026 роки (програму планується продовжувати).
Також передбачається надання субвенції з бюджету Чорноморської сільської територіальної громади до державного бюджету – Головному управлінню Національної поліції в Миколаївській області у вигляді міжбюджетного трансферту у 2026 році – 114 372 грн., у 2027 році – 121 120 грн., у 2028 році – 157 666 грн. на здійснення заходів Комплексної програми профілактики злочинності та вдосконалення системи захисту конституційних прав і свобод громадян Чорноморської сільської територіальної громади на 2021- 2025 роки (програму планується продовжити) на придбання паливно-мастильних матеріалів для службового автомобіля поліцейського офіцера Чорноморської сільської територіальної громади.
Показники міжбюджетних трансфертів іншим бюджетам з бюджету Чорноморської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки наведені у додатку 11 до цього прогнозу.
Розділ IX
«Інші положення та показники прогнозу бюджету»
В прогнозі бюджету Чорноморської сільської територіальної громади на 2026- 2028 роки наявні наступні додатки:
додаток 1 «Загальні показники бюджету»;
додаток 2 «Показники доходів бюджету»;
додаток 3 «Показники фінансування бюджету»;
додаток 6 «Граничні показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету головним розпорядникам коштів»;
додаток 7 «Граничні показники видатків бюджету за Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету»;
додаток 10 «Показники міжбюджетних трансфертів з інших бюджетів»;
додаток 11 «Показники міжбюджетних трансфертів іншим бюджетам».
У зв’язку з відсутністю показників, наступні додатки не подаються до прогнозу:
додаток 4 «Показники місцевого боргу»;
додаток 5 «Показники гарантованого Автономною Республікою Крим, обласною радою чи територіальною громадою міста боргу і надання місцевих гарантій»;
додаток 8 «Граничні показники кредитування бюджету за Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету»;
додаток 9 «Обсяги капітальних вкладень місцевого бюджету у розрізі інвестиційних проектів».
Начальник фінансового відділу
Чорноморської сільської ради Альона ЄРЬОМІНА
